Prezentacja klubowicza

delfin

EdenSport

W klubie od: 20.04.2005
Ilość komentarzy: 8
Ilość postów: 180
Ilość wyświetleń: 44393

Ryszard Szwajcer
Instruktor nurkowania,
Nurek zawodowy,
Kierownik Prac Podwodnych
Szef sekcji specjalistycznego ratownictwa wodnego przy Centrum Nurkowym EDENSPORT w Bielsku-Białej
tel. 510 112 454
e-mail: poczta@edensport.pl

Formularz kontaktowy


Komentarze (8)

delfin

Wystrój świąteczny elegancko wygląda, nadaje miastu fantastyczny charakter i nastrój oraz cieszy oko.
Bardzo fajna sprawa.

zobacz komentowany news »

delfin

Gdyby w czasie zebrania lub spotkania po powodzi, przedstawiciele instytucji, do których należą wały uświadomiły mieszkańców, że ich domy są przeznaczone do zalania, to zakończyłoby się to tragedią i rozlewem krwi.
Mój dom także jest przeznaczony w razie problemu do zalania. Jednak nie dlatego, że leży na obniżonym terenie w pobliżu wału, lecz przede wszystkim dlatego, że hydrolodzy i projektanci poszli na skróty i po najmniejszej linii oporu. Mam nadzieję, że po wywalczonych zmianach przy nowych wałach w końcu się to zmieni, i nie trzeba będzie sztucznie spiętrzać wody, żeby zalało mnie i moich sąsiadów a nie faktycznie obniżone i niezagospodarowane tereny. Jakże łatwo prowadzi się wojny politykom na papierze, tysiące kilometrów od strefy ognia. Jakże łatwo przeznacza się na papierze do zalania domy ludzi, dla których jest to często krwawica nie tylko ojca ale także dziadka, pradziadka i jeszcze dalej wstecz.
Jakże ciężko jest podjąć wyzwanie hydrologom i posprawdzać sobie na żywo jak wyglądają tereny, które przeznaczają do zalania. Po co sprawdzać dokładnie rzędne i robić "doktoraty", by wszystko było skrupulatnie przemyślane i zaplanowane, jak można po prostu jedną kreską i podpisem zalać tereny zamieszkałe?
W naszym kraju przoduje odpowiedzialność zbiorowa. Dlatego też za błędy projektowe i nieszczęście wielu ludzi nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności pan projektant "Iksiński" czy pan hydrolog "Kowalski". Będzie odpowiadała cała instytucja czyli... no właśnie. Czyli kto?
Po jednym ze spotkań popowodziowych z udziałem naszego burmistrza oraz przedstawicieli instytucji zarządzających wałami, rzekami oraz instalacjami hydrotechnicznymi, wyszedłem dość mocno zniesmaczony. Nikt tak naprawdę nic nie wiedział do kogo co należy i kto ma jakie kompetencje. Właśnie na tym polega kompletny brak i rozmycie odpowiedzialności za ignorancję i olewajstwo w naszym kraju. W tym kompletnym galimatiasie uprawnień i obowiązków, nawet burmistrz był kompletnie zagubiony. Właśnie teraz jest więc czas, by burmistrz jako nasz przedstawiciel, wziął w swoje ręce sprawy i wyznaczając fachowców z UM, pomógł w prawidłowym i bezpiecznym usytuowaniu wałów i wszystkich innych instalacji hydrotechnicznych.

Ryszard Szwajcer

zobacz komentowany news »

delfin

Wiele osób nie zna bardzo wielu prawd i zasad obowiązujących w naszym kraju.
Zgodnie z wiecznie żywym hasłem "nie czas żałować róż, gdy płonie las", pokrótce można naświetlić ów problem w sposób następujący:
Dla osób decyzyjnych w sprawach "wodnych" znacznie bezpieczniej jest zalać kilkaset domów i gospodarstw na wsi, niż dla przykładu jakiś wypielęgnowany park w Warszawie...
Powodzianom wypłaci się albo i nie, jakieś marne 6 tysiaków i niech "spadają na drzewo".
Jak zostało powiedziane przez bardzo ważnego pana w naszym kraju:"Woda ma to do siebie, że przypływa i odpływa. Skoro Was co roku zalewa, to powinniście być do tego przyzwyczajeni"...
U naszych zachodnich sąsiadów, po powodzi w roku '97, nad projektami nowych wałów i umocnień siedział cały sztab doświadczonych ludzi, którzy nie tylko nazywali się fachowcami, lecz byli nimi zasłużenie. Wały zostały przebudowane, zbudowane w tak przemyślany sposób, że byle większa woda nie ma prawa ich ruszyć. Niestety. Zamiast czerpać przykład od naszych sąsiadów, by zrobić coś raz, drogo ale za to na wieki ( patrz również drogi i wiele innych), robimy przetargi i wybieramy najtańszą opcję " bo jakoś to będzie".
Czyż nie tak to wygląda Panie hydrologu?

Aż korci mnie by zadać pytanie, gdzie byli owi wszechwiedzący i przewidujący hydrolodzy, gdy z jednej z rzek w naszym rejonie, regulując ją i prostując jej bieg, zrobiono rzekę górską, której prędkość przepływu w czasie byle opadów, można wykorzystać powoli do rozgrywania zawodów w kajakarstwie górskim?
No gdzież byli owi hydrolodzy?

W przeciwieństwie do wielu osób, nie mam nic do ukrycia, więc jak zwykle podpisuję się swoimi pełnymi i prawdziwymi danymi

Ryszard Szwajcer

P.S.
W kwestii mało ważnej w tym temacie dodam jeszcze do wiadomości Zdzicha oraz innych forumowiczów:
Mogę osobiście zapewnić, że Pan Zbigniew Stanisz, to nie Drobnyżuczek.
Obaj skontaktowali się ze mną osobiście i są to zupełnie inne osoby.

zobacz komentowany news »

delfin

Panie Hydrologu. Jeżeli w kwestii trenera naszej reprezentacji uważa Pan, że nasza reprezentacja była super i zrobiła kawał dobrej roboty, z której to Pan jest tak dumny, to pozwolę sobie wyrazić swoją opinię, iż moim skromnym zdaniem tak nieprawdopodobnie spektakularny sukces naszych kopaczy mógł osiągnąć jako trener z powodzeniem nawet byle hydrolog.
A teraz do rzeczy:
Może szanowny Pan hydrolog powie, dlaczego jako tak dogłębnie wyuczony „fachman nad fachmany”, podczas ostatniej powodzi jakoś ubiegło mu sprawdzenie prognozy pogody a tym samym wielu ostrzeżeń przed gwałtownymi i bardzo obfitymi opadami i co za tym oczywiście idzie znacznego napływu wody do zlewni zbiornika Goczałkowickiego?
Dlaczego Pan szanowny hydrolog trzymał wodę w zbiorniku do samego końca... regat żeglarskich, by zaraz po nich ( niestety już troszkę późno) dokonać gwałtownego zrzutu wody?
A może szanowny Pan hydrolog wyjaśni, skąd wziął się ten sarkazm w jego wypowiedzi, skoro bardzo często to właśnie nurkowie są wzywani tam, gdzie jaśnie oświeceni hydrolodzy przez swoją ignorancję, niedouczenie i bezkrytyczne zaufanie do swojej nieomylności popełnili błędy lub niedopatrzenia, które trzeba naprawiać niestety już pod wodą?
Po dzisiejszych telefonach do mnie wierzę, że uda się wyjaśnić wiele problemów, o czym szanownego Pana hydrologa na pewno zawiadomią odpowiednie instytucje. Jeżeli okaże się, że byle górnik, rolnik czy nurek jednak mieli w tym temacie rację, to Pana hydrologa mogą przy tej całej głupocie z ciepłej posadki... „wysiudać”.

Ryszard Szwajcer
nurek, kierownik prac podwodnych, czyli innymi słowy senny koszmar niejednego hydrologa, który paskudnie spaprał swoją robotę.

zobacz komentowany news »

delfin

Panie Zbigniewie.
Jeżeli faktycznie ma Pan siły i ochotę, aby ruszyć "beton" i faktycznie jest Pan zdecydowany działać, z przyjemnością podrzucę Panu kolejną "perełkę" dotyczącą budowy wału w Zabrzegu. Może przy jednym ogniu uda się upiec dwie pieczenie a może i doprowadzić do tego, żeby prace były wykonane raz a dobrze i na wiele lat, na całym froncie robót?
Może w końcu faktycznie uda się doprowadzić do tego, by nasze domy były bezpieczne, skoro na budowę idą ciężkie miliony złotych?

Jeżeli jest Pan zainteresowany połączeniem sił w działaniu i zebraniem większej ilości danych o nieprawidłowościach, to bardzo proszę o kontakt.

Ryszard Szwajcer
tel. 510 112 454

P.S. Nie jestem przekonany w tym przypadku o jakiejkolwiek winie naszych władz samorządowych. Obawiam się że nie za bardzo mają wpływ na projekt, który wykonywało "profesjonalne" biuro projektowe na zamówienie inwestora, który też w żaden sposób nie jest związany z naszym miastem.
Jeżeli już, to jedynie mogą nas wspomóc w egzekwowaniu prawidłowości przy przebudowie i budowie nowych wałów.

zobacz komentowany news »

delfin

Trochę późno już na dogadywanie. Osobiście byłem w Katowicach w celu dokładnego zapoznania się z projektem przebudowy wału, zaraz po wyłożeniu do wglądu projektów.
Jak się obecnie okazało, czyli po wytyczeniu miejsca pod budowę nowego wału, wyłożono mi wcześniej projekt i plany, które następnie, na skutek odwołań innych właścicieli gruntów uległy zmianie. Nie zostaliśmy już o tym fakcie poinformowani.
Nie wiem, czy inżynierowie projektujący budowę i przebudowę wałów w naszym rejonie mieli kiedykolwiek praktycznie do czynienia z budowlami hydrotechnicznymi i na własne oczy i rozum zapoznali się jak "pracuje" woda na przykładzie już zaistniałych tragedii czy katastrof.
Osobiście od ponad ćwierć wieku, jestem "zapraszany" w różne miejsca naszego kraju, w celu wykonywania ekspertyz związanych z problemami hydrotechnicznymi. Jestem więc zdecydowanie bardziej praktykiem, niż teoretykiem. Jakoś wyjątkowo nie chciałbym wykonywać ekspertyzy przyczyn "spłukania" mojego domu do Bałtyku a obecny stan rzeczy prowadzi prędzej czy później do takiej właśnie sytuacji.

zobacz komentowany news »

delfin

Niestety śledząc postępy związane z projektem przebudowy wałów w naszym rejonie, od samego początku nie mogę oprzeć się wrażeniu, że projektanci dużą cześć projektu robili w zupełnym oderwaniu od rzeczywistych warunków panujących w naturze, podpierając się jedynie zdjęciami satelitarnymi.
Szkoda, że dokładnie nie przyglądnęli się ukształtowaniu terenu oraz rzeczywistej sytuacji w miejscu budowy lub przebudowy niektórych odcinków wału, bo zaoszczędziłoby to wielu niepotrzebnych konfliktów oraz stresów.
"Na papierze" wszystko wygląda elegancko. W rzeczywistości jednak okazuje się, że są przypadki, gdy wał w naturze będzie wybudowany zgodnie z zatwierdzonym projektem, lecz niezgodnie z zasadami zdrowego rozsądku i niestety, wbrew prawom fizyki.

Ryszard Szwajcer
Kierownik prac podwodnych / nurek zawodowy

zobacz komentowany news »

delfin

Woda powoli opada, odkrywając dzieło swojego potężnego zniszczenia.
Niektóre osoby z zalanych domów, już teraz mogą do nich powrócić, starając się przywrócić ich stan do powrotnego zamieszkania.

Dzisiaj wszyscy; od polityków począwszy, na ubezpieczycielach kończąc, obiecują odszkodowania i pomoc.
Jednak życie nas już wiele razy nauczyło, że niedługo urzędnicy, firmy ubezpieczeniowe i politycy, dostaną nagłej amnezji, która pozwoli im zapomnieć wszystko, co było obiecane właśnie w dzisiejszych, ciężkich dla wielu z nas chwilach.

Nauczone właśnie tymi przykrymi doświadczeniami osoby, które ratowaliśmy z ich domów oraz wszystko, co się jeszcze z nich dało uratować, były właśnie zainteresowane tymi zdjęciami.
Osoby te, nie mają nic do ukrycia a wszystko co posiadają zawdzięczają swojej wieloletniej, ciężkiej i uczciwej pracy.
Będąc już osobami doświadczonymi życiową mądrością wiedzą, że na odszkodowanie trzeba będzie jeszcze długo poczekać. A mieszkać i w miarę normalnie żyć, trzeba będzie zaraz po opadnięciu wody, gdy to będzie tylko możliwe.
Zamiast użerać się za dwa miesiące albo jeszcze później z przemądrzałym i wyszkolonym przez pracodawcę cwaniakowatym agentem ubezpieczeniowym i rzeczoznawcą, że tam, gdzie kosztem potężnej pożyczki jest wyremontowane mieszkanie z wysuszonymi meblami była jeszcze niedawno woda po sufit, pokażą po prostu zrobione w chwili obecnej zdjęcia swojego domu.


Już za niedługo przyświeci znowu słońce. Pierwsze osoby wyjdą z kosiarkami na swoje zielone trawniki. Widoki takie bardzo sprzyjają nagłemu atakowi amnezji u wielu osób, które dzisiaj, w garniturach, przemierzają całą Polskę i obiecują, obiecują, obiecują...

Wszystkie zdjęcia wewnątrz pomieszczeń, wykonane były za zgodą i na wyraźną prośbę osób zainteresowanych.
Osoby te, wyraziły również zgodę na publikację tych zdjęć.

Pozdrawiam
Ryszard Szwajcer
Nurek - ratownik, biorący udział między wieloma innymi, właśnie w tych akcjach, w czasie których robione były zdjęcia.

zobacz komentowany news »

  • Strona
  • 1
  • z
  • 1

Powrót

Nowi klubowicze

DzialaMY

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.03.24

B259

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.03.24

Malgorzata

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.03.11

BryskaAgata

cz-dz
w klubie od: 2024.03.07

Alien

Dankowice
w klubie od: 2024.02.26

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 689

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 551

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

robek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 275